Toksilise positiivsuse mõju
Meile kõigile meeldivad positiivsed inimesed: need, kes on alati heatujulised, näevad asjades helgemat poolt ja süstivad entusiasmi ka teistesse. Tuleb aga välja, et positiivsus võib olla ka toksiline.
Käesolev artikkel on kirjutatud kultuuripäeviku jaoks.
Autor: Liisa Kaldma
Foto: Madelen M. Soiver
Toksiline positiivsus kujutab endast peamiselt negatiivsete ja kurbade emotsioonide vältimist. Inimesed nõuavad nii endalt kui ka teistelt, et nad oleksid kogu aeg õnnelikud. Selle vastandiks on aga traagiline optimism, mis on doktor Vicktor Frankli termin ja mille korral inimene teadvustab ka negatiivseid tundeid ning teab, et tal on võimalik nende kaudu areneda. Kuidas aga täpsemalt vahet teha mürgisel positiivsusel ja traagilisel optimismil?
Toksiline positiivsus on pealtnäha siiras, kuid tegelikkuses peitub selle taga palju kurja. Inimene võib tunda, et temast hoolitakse, kui talle lausutakse sõnad “mõtle positiivselt”, kuid selline käitumine soosib negatiivsete ning kurbade emotsioonide ignoreerimist, mis ei ole sugugi loomulik. Toksiline positiivsus on tänapäeval liiga normaliseeritud ja tihti on keeruline seda märgata. Inimestel on õigus tunda ja väljendada emotsioone, olgu nad siis kurvad, vihased või pettunud. Emotsioonide tundmine ning väljendamine on vajalik, et areneks suhtlemis- ja eneseväljendusoskus. Whitney Goodman toob välja New York Timesi artiklis, et positiivses kõnepruugis puudub nüanss, kaastunne ja uudishimu ning see avaldub lausetena, mis ütlevad kellelegi, kuidas peaks end tundma ja et nende tegelikud tunded on valed. Goodman tõi samuti välja, et vahel on kõik, mida me vajame, vaid see, et keegi teadvustaks, kui halb olukord on, ja lihtsalt istuks meiega. Meil ei ole vaja nõu või seda, et meile öeldakse, kui vastupidavad me oleme.
Mürgise positiivsuse tagajärjel võib inimene tunda end süüdi. Võimalik, et ta ei julge oma negatiivseid ning kurbasid emotsioone jagada, sest kõik tema ümber on rõõmsad ja maailm meie ümber protežeerib positiivsust. Süütunne pärsib suhtlusoskust, sest inimesele võib jääda tunne, et ta on oma probleemidega teistele koormaks, kuigi tegelikkuses on kõigil vahel halb tuju, oleneb lihtsalt, kui hästi keegi seda maskeerida oskab. Selline toksiline positiivsus võib muuta inimesed aga võltsiks, sest keegi ei julge oma tõelistest emotsioonidest rääkida. Psühhoterapeut Tasha Bailey kirjutas BBC uudistesse artikli, kus ta tõi välja, et süütunde tagajärjel hakkavad inimesed maskeerima oma tundeid. Hakatakse uskuma, et ei saa kellelegi oma olukorrast rääkida, mis lisab juba niigi tuntavatele halbadele emotsioonidele eraldus- ja üksildustunnet. Elizabeth Bernstein toob The Wall Street Journali artiklis välja, et kui tõugatakse eemale raskeid emotsioone nagu kurbus ja hirm, võib see kahjustada meie vaimset heaolu ning suhteid lähedastega.
Inimesed, kes kogevad toksilist positiivsust, ei saa areneda paremuse suunas. Me vajame negatiivseid kogemusi, et areneda ja kasvada. Traagiline optimism seevastu propageerib kõikide emotsioonide väljendamist ja samuti negatiivsete kogemuste tundmise ajal arusaama, et tulevik toob lootust. Emotsioonide väljendamine ning kogemustest õppimine on siinkohal palju arendavamad, sest inimesel tekib tunne, et see ongi normaalne ja nii peakski olema. Suzanne Degges-White mainib Psychology Today artiklis, et võttes oma võitluseid ja traumasid nende ignoreerimise asemel õppimisvõimalustena, suudame me paremini õppida, areneda ja toime tulla raskete olukordadega. Samuti tõi ta välja, et me ei tohiks traagilisi sündmusi kogeda kui lõpp-punkte: need on vaid vahesammud meie elus.
Toksilisel positiivsusel on mitmeid varjatuid külgi, mida nii mõnigi inimene alguses märgata ei pruugi. Selline käitumisviis soosib tunnete ignoreerimist ning kannatajad võivad kogeda süütunnet, sest kardetakse näidata emotsioone, mis ei ole positiivsed. Traagiline optimism see-eest propageerib oma emotsioonide väljendamist ja ebameeldivatest kogemustest õppimist, mis on üldjoontes kasulikum.
Kasutatud artiklid:
- New York Timesi artikkel https://www.nytimes.com/2022/07/26/books/review/toxic-positivity-whitney-goodman.html
- BBC artikkel https://www.bbc.co.uk/bitesize/articles/z64yn9q
- Wall Street Journali artikkel https://www.wsj.com/articles/tired-of-being-told-cheer-up-the-problem-of-toxic-positivity-11635858001
- Psychology Today artikkel https://www.psychologytoday.com/us/blog/lifetime-connections/202205/ditch-toxic-positivity-tragic-optimism