Tänusõnad õpetajatele

Mu ümber on päevast päeva palju õpetajaid, kelle tõttu soovin kooli tulla. Seega pühendan teile tänu ja selle loo.​

Autor ja fotod: Alisa Stoten

 

   Sina, kes sa näed mind sinu klassi sisse vudimas ja sinu elu viit minutit varastamas. Ma arvan, et sa ei saagi ette kujutada, kui palju sina mulle tähendad. Ma hindan seda, et sa kuulad mind, kuigi ma peaks juba ammu sulle närvidele käima sellega, kuivõrd palju käin ma sinu juures suud vahutamas. Mu sõbrad juba teavad, kust mind otsida, õigemini, kelle juurest.

Sa vaatad mulle nii armsalt otsa oma roosa pleedi embuses. Need vaikusesekundid lausete vahel ei tundu üldse kohmetud, kuigi ma ütlen, et on. Mulle tekitas heameelt see, kui ma nägin ühel sellisel hetkel minu kingitud kaarti sinu klassi seina peal. Sul on nii lustlik naer, et tahaks veelgi rohkem nalja teha. Ma ei tea, kas ma saaks ikka sulle lubada, et ma su klassi enam niisama sisse ei torma. Sinuga suhtlemine on liigselt ahvatlev, et seda mitte teha.

Soovin, et mul oleks sinuga veel vähemalt üks ainus tund, kus sa seletad, kuidas sellesse nööridest ruudukese sisse astuda, selleks et oma tunnetest ja mõtetest aru saada. Kahjuks pole mul võimalust neid seletusi enam kuulda, aga ma olen õnnelik, et praegu saavad seda imetleda meie nooremad õpilased. Ma siiralt loodan, et nad hindavad sind ja sinu tunde.  Kui ma tudun aatriumi ülemisel trepil, siis palun vaata, et ma kõik tunnid maha ei magaks.


Ja sina, kes sa minu üle palju nalja teed, mäleta, et ma tulen vahel sind kiusama ja su üle nalja heitma. Loodan, et jätkuvalt oled minu jaoks olemas oma suure nätsupakiga. Mina luban, et ikka ja jälle kingin sulle seda ägedat tšillišokolaadi paar korda õppeaasta jooksul. Olid minu ainuke tugipost põhikoolis ja ma jään seda mäletama. Palun lehvita mulle sama imelikult, nagu sa seda alati oled teinud, sest see teeb sind eriliseks. 

   Tänan, et oskad mulle välja öelda, kui olen midagi valesti teinud. Tänan, et märkad, kui oled mind veidi solvanud. Seletad mulle lahti, mida tundsid ja mõtlesid ning vabandad. Ja mina vabandan, et teinekord lähen naljaga üle piiri. Tean, et su eesmärk pole kellelegi halvasti öelda. See on meil ühine. Tänan, et sa ei naljata tõsisel hetkel, vaid tuled ja soovid mulle nädalavahetusel õndsalt aega veeta.

PS. Aitan sinu kassi Viimsi peal otsida, kui ta jälle sul ära kaduma peaks!

Ja teie, kes te alati märkate, kui mina pole enam mina, et midagi on juhtunud. Pakute mulle teie klassist läbi tulla ja kapist šokolaadi võtta. Me ei räägi tihti, aga kui räägime, siis need meeldivad vestlused kestavad ikka nii kaua, et teisel pool akent on juba väga pime. Olete mulle olnud väga armas ja suureks eeskujuks seitsmendast klassist peale, kui mind õpetama hakkasite. Nii mõnus on vahel meenutada, kuidas me Viimsi koolis koolimeediaga alustasime ning kuhu me nüüd gümnaasiumis jõudnud oleme. Luban, et annan endast parima nii sellel kui ka järgmisel aastal. Ma armastan seda väikest gruppi, mis meil tekkinud on. Tänan, et küpsetate meile toimetuse koosolekuteks maitsvaid kooke ja isuäratavaid muffineid – see on nii hingekosutav. Ma hindan selliseid hetki väga.

   Ja teie, kes te küsite mu käest, kas olen söönud rohkem kui kaks leivatükikest. Olete mulle selle väikese aja jooksul 11. klassis palju abiks olnud. Olete mind nii palju kooli peal nutmas näinud. Märkan, kuidas teie silmanurgast vaatate, et mul oleks kõik hästi. Teie nõuanded on mind aidanud ja teie räägitud metafoorid palju kõnetanud. Mul on rõõm näha seda, kuidas te ka teistele abiks olete ja et teie uks on alati lahti. Teie tunnid annavad mulle väga palju mõtlemisainet, kuna teemad on minu eluga hetkel tihedasti seotud. Teie näited ja seletused on kõigile üheselt mõistetavad, kuigi teema pole üldse lihtne. Arvan, et selleks õppeaineks ei olegi võimalik leida paremat õpetajat.

     Ma märkasin, et teil ei teki enam seda nuhvliallergiat meie tunnis ning ma loodan, et nii see ka jätkub!

 

Ja teie, kes te vaikselt jätate meie nimed endale meelde. Olete väga armas ja vastutulelik õpetaja. Vabandan, et kord mõni meist tõusis ja lõpetas tunni ise ära. See oli isegi naljakas, kui terve klass sai endale selle eest märkused, sest te lihtsalt ei teadnud, kes on kes. Nüüd ikka tunnete nägupidi ära, kui keegi tahab kangesti tunnist varem välja lipsata. Manin ka seda, et teie Stuudiumisse kantud kiitused on väga südantsoojendavad. Teil on alati naeratus suul ja see sunnib mindki naeratama. Jätkake samas vaimus!

 

Ja teie, kes te näete, et mul on vahel tunni ajal vaja kommikest ja veidi vett. Aitäh, et märkate. Aitäh, et teil on õigel hetkel midagi positiivset öelda. Teil on tihti ka meile midagi magusat tunnis jagada. Tänu teile ostan nüüdsest seda uut ägedat halloween’i šokolaadi. Saatke palun veel neid naljakaid Google Translate’i tõlkeid inglise keelest eesti keelde!

   Ja teie, kes te olete mind spikerdama julgustanud. Poleks kunagi arvanud, et õpetaja oleks igale õpilasele tööks spirki andnud. Aga reaalsus on see, et see kaheksa rühma ja seitsme perioodiga tabel on tõesti väga suureks abiks. Seda juhul, kui õpilane üldse oskab oma spikrit kasutada. See oli nii humoorikas, kuidas te rõhutasite lauses sõna, tõstes tooni umbes sada korda ning tagumises pingis istujad pidid kohe pilke oma väikestelt ekraanidelt tõstma. Vähemalt esipingis need detsibellid mõjusid küll – sain aru, et peaks kohe paksult ja rasvaselt selle osa vihikusse kirjutama.

 

 

   Ja teie, kes te arvate, et ma näppasin teilt soenguidee. Tegelikult nii see ei olnud, sest minu tukk langeb vasakule poole. 

   Ma naudin teie tunnis olemist, sest teil on nii ägedad õpetamismeetodid. See oli ülivahva, kui ma ei teadnud, mida tähendab sõna „kosuma” ja te seletasite selle nii armsasti ära. Kogu klass karjus naerdes, et nad teavad, mida see tähendab. Nemadki proovisid seda naerusuul seletada. Selliseid hetki võiks igas päevas rohkem olla. 

   Meeleldi õpin Rootsi aega ja põhjasõja kohta, kuigi need teemad ei köitnud mind varem. Just tänu teile hakkasin õppeaine vastu huvi tundma. Mõistsin, et hea meeleoluga on võimalik selgeks õppida isegi see, mida minu matemaatiline aju üldse vastu ei võta.

   Ja teie, kes te olite mulle klassijuhatajaks viiendast klassist ning kannatasite meid üheksanda klassini välja. Ma ei oskagi sõnadesse panna, kui õnnelikuks teeb mind see, et ma saan jätkuvalt teid iga päev näha. Saaks ju öelda, et te olete näinud, kuidas mina suureks kasvan. Ma tahan, et te teaks, kui te minust mööda kõnnite ja naeratades teretate, teeb see minu päeva palju kaunimaks. See ei pruugi tunduda üldse oluline, sest see on midagi nii väikest, aga minu jaoks on see tähtis.

     Teie naeratus muutub iga päevaga aina siiramaks. Me ei suhtle üldse, aga tihti, teie klassist möödudes, mõtlen, et võiks väikesele chat’ile sisse astuda. Olen väga õnnelik, et me õpetajate päeval kallistada jõudsime!

   Ja teie, kes te jätate enda klassi alati lahti. Olete mulle öelnud, et ma olen alati oodatud. Aitäh teile selle eest. Meil olid teiega väga mõnusad tunnid eelmisel aastal ning ma ootan järgmise aasta tunde. Vaatamata sellele, et mul pole hetkel teiega tunde, ma ei kurvasta, sest näen, kuidas teised koolimaja seinu ja treppe entusiastlikult teibivad. See on mulle kui meeldetuletus, et ma saan varsti taas nendes tegevustes osa võtta.

   Ja teie, kes te meiega koos palju naeratate. Ma näen, et teie naudite meiega tunni veetmist. Tulen teie klassi meeleldi, sest tean, et tunni lõppedes saan endale energiat ja seda nakkavat naeratust. Oleks äge, kui see leviks üle terve maailma. 

Ma ei jõua meie reisi Berliini ära oodata – ich bin sehr aufgeregt (Olen väga põnevil – toim)!

Olete kõik mulle väga olulised ning ma ei tea, mida ma teieta teeksin. Mul on nii kahju peale gümnaasiumi lõpetamist minna oma teed, teades, et ma ei näe teid enam nii tihti, aga ma tulen kindlasti külla ja vaatan, kuidas teil läheb. Senine kooliaeg teiega koos on olnud tõeliselt nautimisväärt.