Õpetajatega tuleb rääkida

Ilmselt oleme kõik kooli peal kuulnud, kui halb üks või teine õpetaja on, kuid siis põhjust küsides märganud, et ehk õpilane on ka ise mingil määral süüdi. Ükski õpetaja ei taha nalja pärast kellelegi halba, vaid proovivad meid harida. Selleks et kõik see toimida saaks, on vaja vastastikust usaldust ja mõistmist. Selle saame saavutada õpetajatega viisakalt rääkides ning neid austades. Vastasel juhul ei soovi keegi aidata, kui ise oled nõmedalt käitunud.

Autor: Janis Tõnisson
Foto: Karl Mikovitš

Õpetajatega head suhted aitab luua suhtlemine ning julgus teada anda enda probleemidest varem, kui asi on kriitiline. Arvan, et nii palju, kui õpilased on vähegi teavitanud õpetajaid oma murekohtadest, miks jääb mõni asi hiljaks või miks kodutööd tegemata, tullakse neile ka vastu. Samuti pole mõtet kooli peal taga rääkida, kuna tegelikult ei vii see meid kuskile. Kõige targem on õpetajaga otse ja ausalt suhelda. Nii saame hoida ära paljusid õpilastele omaseid muresid.

Kuna teatavasti on meil tegemist uue kooliga ja süsteem alles loksub paika, tuleks anda õpetajatele hingamisruumi ja aega kohaneda ning viima end iseseisvalt kurssi, mis õpetaja kui palju sinult ootab. Poole aasta pealt teada saades, et õpetaja soovib aasta lõpuks õpimappe, on kindlasti väga ebameeldiv üllatus, kuid kui pidevalt oma ülesannetega kursis olla ja asjad kõik õigeks ajaks ära anda, on elu palju muretum. Kui midagi aga jäi arusaamatuks, ei ütle kunagi ükski õpetaja sinu abistamisele ära, selleks on konsultatsioonid ja mõnikord piisab isegi vahetunnist. Järjekordselt on vaja õpetajaga asjad lihtsalt läbi rääkida ja kompromissini jõuda.