Nipid, kuidas end UPT kirjutamisel aidata

Autor ja illustratsioonid: Alisa Stoten

Saada oma uurimus või praktiline töö juhendajale ülevaatamiseks varem, mitte hetk enne tähtaega. Juhendajal on mitu juhendatavat, kes arvatavasti soovivad, et juhendaja töö üle vaataks. Kui igaüks saadab töö viimasel tunnil enne Terasse laadimise tähtaega, siis juhendaja ei jõua tagasisidet anda. Kui jõuab, siis tõenäoliselt pole kommentaarid nii põhjalikud, kui loodeti. Kui saata töö varem, on juhendaja analüüs põhjalikum ning ühtlasi ka ta enesetunne parem. Sellest on kasu ka juhendatavale – tal on rohkem aega märkamiste ülevaatamiseks.

 

Kui juhendaja jõuab töö tagasisidestada, siis vaata kommentaarid põhjalikult üle, paranda vead, aga ma ei soovita saata dokument uuesti küsimusega “Kas nüüd on õige?”. Kui juhendatavad saadavad töö eelneval õhtul ja töid on viis, aga igaüks saadab uuesti tagasi, siis lõpuks tunneb juhendaja, et tal oleks justkui kümme erinevat tööd. Päeva lõpuks on see juhendaja suhtes ebainimlik.

 

Tee kirjutamine võimalikult lihtsaks! Kasuta arvutit dokumendi kirjutamiseks ja kõrvale võta monitor, et piiluda juhendit. Ühtlasi, kui sul on vaja leida teatud koht juhendis, näiteks pealkirjade vormistamist, siis kasuta klaviatuuril nupukombinatsiooni CTRL+F ja sisesta märksõna “pealkiri” või midagi muud, mida otsid.

 

Sea väiksemaid eesmärke, mis on kindlasti saavutatavad, näiteks “nädala lõpuks kirjutan valmis esimese alapeatüki teksti”. Tundmatud, liiga pikaajalised ja ebakindlad eesmärgid ei pruugi tuua soovitud tulemust, seda enam ei anna nad võimalust end tihti premeerida saavutatu eest.

 

Pea oma tööl ise järge – seda ei ole juhendaja kohustatud tegema. Ta suunab õigele teele, kui juhendatav takerdub või on segaduses. Ühtlasi aitab juhendaja märgata, kas töö ei kaldu teemast kõrvale ja kas protsessil on õige tempo. Nõnda toetab juhendaja õpilast ja tema teekonda positiivse tulemuse saavutamiseni.