Ma näen sind

16. märtsil linastus koolimajas film “Evge”. Ürituse eesmärk oli koguda toetusi Ukraina heaks ja jagada teavet hetkel toimuvate sündmuste kohta.

Autor: Stella-Maria Sillaste
Foto: Kaader filmist "Evge" (2019)

“Evge” on film Ukrainas vähemusrahvusena elavatest krimmi tatarlastest- isast ja pojast. Erineva generatsiooni esindajad on kaotanud sõjas lähedase ja isa tungival soovil peab matmine toimuma Krimmis. Teekonnaga Kiievist Krimmi kerkivad esile küsimused põgenemisest või ennast hävitavast tahtmisest jääda. Tegelased otsivad teed koju või koguni kodu ennast. Tuttava asemel on kõik võõras ja ettearvamatu – kindlustunnet või turvalisust ei ole. Perega viideti aega õppides noaga võitlema või päevi autoga sõites. Näod, kes teel vastu vaatasid, ei olnud sõbralikud.

Lootuse järelkajana jäi kõlama tsitaat filmist “Who will need us, if we don’t need each other?”. Abi oodatakse ainult tuttavalt, nii ka filmis, kui onu juurest peatuskohta paluti, kuid nii see ei peaks olema: võib ka ju mõistust norida nägijalt. Kui pealtvaataja muutub abistajaks, siis türann matetakse.

Sellegipoolest ei saa teisi aidata, kui teha seda ennast hävitavalt. Mõtle, mis on sinu miinimum ja alusta sealt.

Mõned variandid:

Kui sa ikka üldse ei tea, millest jutt käib, või kui soovid asjalikku ülevaadet:
https://www.comebackalive.in.ua/

Kohad, kuhu anda oma panus Ukraina sõjategevuse all kannatajate toetuseks: https://how-to-help-ukraine-now.super.site/help-translate/local-ve/es