Kuidas oma aega planeerida?

Aeg on väga väärtuslik, eriti kui tegemist on gümnaasiumis õppimisega. Kahjuks pole ööpäevas rohkem kui 24 tundi. Miks tundub, et mõni inimene suudab iga minutit tarvilikult kasutada? Neil ei ole võimet aega peatada – nad teavad, kuidas oma aega korralikult planeerida.

Autorid: Alisa Stoten, Daniel Budõlin
Foto: Martin Männik

Kuna aja planeerimise valdamine tuleneb selgusest, siis tuleb alustuseks keskenduda sellele, mida on soov saavutada. Aja planeerimine aitab jõuda oma eesmärkideni. Esiteks tuleb seada sihte ning lahterdada need vastavalt tähtsusele ja prioriteedile.

Eesmärgid paigas, on aeg koostada kava, kus on tähtajad ja tegevused, mis viivad sihini. Oluline on alustada ja püsida seatud tempos: sihikindlus oma ajakava järgmisel loob eeldused heaks aja juhtimiseks ja selle tõhusaks haldamiseks. Planeerimine on võtmeks hästi korraldatud, edukale elule. Iga 21. sajandi edukas õpilane peab oskama oma aega kontrollida.

Lihtne öelda," ütlete te, aga miski pole võimatu! Alusta näiteks järgmise kuue sammuga juba täna ja märkad, kui palju jõuad ühe päeva jooksul korda saata, kui juhid ise oma aega.

 

Alusta raskemast! Töö alguses alusta just keerulisematest ülesannetest, sest sul on rohkem energiat, et nendega kiiremini ja paremini hakkama saada.

Tee pause! Inimene suudab olla oma tegemistes efektiivne, kui ta teeb pause. Üsna levinud soovitus on teha paus iga 50 minuti järel.

Premeeri end! Oled tubli! Kui tunned, et oled oma eesmärke usinalt täitnud, pole patt end premeerida. Tee midagi, mis sulle meeldib: sporti, käi kinos, loe head raamatut, jaluta, ratsuta ükssarvikul.

Lõpeta prokrastineerimine! Lõpetage tähtsate asjade edasilükkamine viimasele hetkele. Kahjuks ei too selline tegevus meeldivaid tulemusi. Scarlett O’Hara teoses “Tuulest viidud” võis kodusõja päevil endale öelda “Ma ei mõtle sellele täna, mõtlen homme”, ent Eesti vanasõna ütleb “Mis täna tehtud, see homme hooleta” ning rahvuseeposest pärineb mõttetera “Tänasida toimetusi ära viska homse varna”.

Tunnista halbu harjumusi! Töö tegemise või õppimise ajal sotsiaalmeedia külastamine pole väga suur patt, ent  see sega töörütmi. Püüa sotsiaalmeediat õppimise või töötamise juures vähe külastada või tee seda kindlatel kellaaegadel. “Proovi alustuseks 75minutilises tunnis enda vastu ausaks jääda ning peida telefon sügavale koti põhja, vaata, kas see mõjutab keskendumisvõimet ja tulemuslikkust.

Vaata e-kirju kindlatel aegadel! Kuues nipp oma aja planeerimisel on külastada e-postkasti kindlatel kellaaegadel. Nii ei vii saadetud e-kirjad tähelepanu eemale.

Kõik informatsioon on võetud kursuse “Ennastjuhtiv õppija” materjalidest, mis toetuvad allikatele Entrepreneur, Wanderlust Worker, Business Insider

Kultuurisoovitus ajahuvilistele

Nauditav lugemine Michael Ende "Momo", mis on kevadel ka Nukuteatris lavastusena vaadatav: http://www.nuku.ee/et/momo