Kõik algab ideest - õpilasfirmad jagavad soovitusi
G2 astmes on rambivalguses alati uurimistöö, õpilasfirmad ja praktiline töö. Nendest ei saa üle ega ümber, kuid kui see etapp elus üle elada, siis ootab 12. klass ees enda lõpueksamitega. Mina, G1 õpilane, otsustasin uurida, kuidas läheb meie kooli õpilasfirmadega.
Autor: Stella-Maria Sillaste
Foto: Joosep Lember
Soov teha õpilasfirma mitte uurimustöö, tuli firma asutajatel peamiselt isiklikust huvist ja mõttest tutvuda ettevõtlusmaastikuga. „Soovisime arendada teadmisi firma loomise valdkonnas,” oli peamine mõte ÕF Aromabagil ja ÕF Marketi arvates on nii palju põnevam.
ÕF FännyPäckil oli tungiv vajadus midagi ise ära teha ja suur soov loodust säästa, seega tundsid nad, et õpilasfirma (edaspidi ÕF- toim) on parim lahendus neile ja loodusele.
Õpilasfirmadel algas kõik paarist ideest, aga läks natuke aega, kui see õige sai välja valitud. Ootused liikusid ÕF Marketil kohe kasumi peale. Nad lootsid kiirelt seda teenima hakata, et edukaks saada. Tegelikkuses ei läinud üldse sedamoodi. ÕF Aromabag inspiratsioon tuli juba töötades. Iga müügiga nähti, et turgu ja huvi inimestel on nende toote vastu. See andis neile motivatsiooni juurde ning aitas edasi liikuda ja veel rohkem enda õpilasfirmasse panustada. Parim osa töö juures oli ÕF Marketile samuti müügi tegemine ja Aromabagile meeldis parem suhelda uute klientidega. ÕF FännyPäck lähenes loomingulisest küljest. Protsess, mis kaasnes kottide valmistamisega ja samuti õppeprotsess, kus nad uurisid kiirmoe mõju ühiskonnale, olid FännyPäcki lemmikud.
Siiski ei ole õpilasfirmaga tegelemine mingi lust- ja lillepidu. Raskeimaks kogemuseks kujunes mõlemal ÕF Marketil ja Aromabagil ajaplaneerimine. Ühise aja leidmine, et meeskonnaga kokku saada, oli keeruline, sest siiani on kõik ÕF grupid mitme liikmega. „Raskeim kogemus firmaga on arvatavasti kottide õmblemine ja toote arendamine. Prototüübi kujundamine oligi kõige aeganõudvam ülesanne,” kirjeldab Õf FännyPäck väljakutseid. Kuid isegi keerulistel aegadel, leidsid nad ka lahenduse probleemile. Tuli kasuks nõu küsimine targematelt, näiteks õmblejalt. Tema abiga tegi FännyPäck joonised ja selle tulemusena leidsid nad kõige kvaliteetsema ja efektiivsema mudeli.
Vältida oleks neid raskusi saanud, kõigi kolme sõnul, siis kui oleks tööga varem alustanud. Keegi ei arvanud, et mõni osa tööst võib kujuneda suuremaks kui eeldatud. Seega lükkusid mõned ülesanded üksteise otsa ja teised jäid jällegi toppama. Toote aktiivsem ja agressiivsem turundamine sotsiaalmeedias oleks ka palju kaasa aidanud. Kindlasti oleks Aromabag tahtnud turundamisega varem alustada ja FännyPäck prototüüpimisega, et õigeks ajaks valmis jõuda.
Iseenesest sujus koostöö ÕF-des kenasti. Lahkarvamusi tekkis ikka, aga vahelduva eduga saadi erinevate ülesannetega hakkama. „Kaootiline, aga enamjaolt hea,” kirjeldab ÕF Market omavahelist koostööd. Tänu uutele kogemustele teavad õpilasfirmad paremini valdkondi, kus nad turundavad. Sotsiaalmeedias turundamine ja netipoe haldamine läheb ka juba ladusalt. ÕF Market on arenenud suuresti suhtluse poole pealt. Õppinud on nad ka, et selliste tegevustega tuleb kannatust varuda.
Toredaimad hetked tulevad tavaliselt ilma ette teatamata. “Hüüdsime Heureka, kui saime aru, kui tähtis on sotsiaalmeedia turundus,” tunneb ÕF Market uhkust. ÕF FännyPäcki parim hetk oli, kui nad tulid idee peale ühendust võtta uuskasutuskeskusega, kelle käest nad said enamiku materjalidest.
Järgmise aasta G2-l soovitavad õpilasfimad rohkem pingutada. ÕF Aromabag arvab, et lihtsam on asjad varem tehtud saada kui hiljem kõike kiiruga teha. ÕF Market innustab neilt nõu küsima minna, kui segadus tekib. Nad hoiatavad, et suure tõenäosusega lähevad tiimi kaaslased mingi hetk tülli. ÕF FännyPäck soovitab prototüüpimisega võimalikult vara alustada ning turundusplaan kohe paika panna.
Mingil imelikul põhjusel tunnen end kindlamana, teades, et sellised ettevõtjad ees lähevad. Nad innustavad paremini ja suurema innustusega tööd tegema ja isegi panevad mõtlema, et võib olla jõuan samuti 12. klassi.