Kandes head, andes head

Kell on üheksa, karge 6. detsembri hommik. Rühm Eesti sõdureid stardib lennuga Lääne-Aafrikasse Mali riiki. Lennukis on 11 kasti koolitarbeid ja mänguasju, nendega koos ka killuke Viimsi noorte südametest.

Autorid: Hedy Läets ja Minna-Liisa Herman
Fotod: Hans Tammiste, Minna-Liisa Herman

“Lapsed mängivad muuhulgas kokku seotud vanade kilekottidega, mis tuules lendlevad.”

Palju kuuleme lugusid noortest, kes plakatid käes tänavatel maailma päästmiseks protestivad. Meeleheitlikult võideldakse ületootmise vastu, feminismi eest või loomade kaitseks. Parema tuleviku nimel mässava müra sees jäävad aga tagaplaanile teod. Kordasaatmised, mis tõestaksid nende noorte sõnade tõsiseltvõetavust ja näitaks, et see tulevik, mille eest nad võitlevad, on õigetes kätes. Vaadates suuremat pilti usume, et paljude ka meid puudutavate ülemaailmsete probleemide lahendamise võtmeks on haridus. Selleks et sõnadel oleks kaal, on noorte initsiatiivil ette võetud haridusele keskenduv heategevusprojekt.

Ühel tavalisel novembrikuu koolipäeval peale omavahelist mõtisklemist võtsime julguse kokku, et helistada Eesti Kaitseväe skautspataljoni ülemale pakkumisega: “Viimsi gümnasistid soovivad saata Eesti sõdurite kaudu Mali lastele koolitarbeid, härra kapten, on see võimalik?” Olime vaimustunud mõttest, kuidas meie riigi sõdurid ja õpilased koostöös kaugel Aafrikas maailma grammike paremaks muudavad. Toreda üllatusena oli nende meelestatus positiivne, projekt sai tuule tiibadesse ja alustasime kiirelt ühise eesmärgi nimel töötamist. Nii läkski abiturientide heategu detsembri alguses Mali poole teele. 

Eesti koolides on traditsiooniks olnud jõulude ajal klassikaaslastele kingituste tegemine. Jõudsime oma mõtetega järelduseni, et meile ebavajalikud kingitused on kellegi teise jaoks hädavajalikud. Oleme uhked, et meie koolis õpivad empaatilised ja laia silmaringiga noored, kes tänu oma teadmistele ja väärtushinnangutele nägid selles võimalust anda oma panus globaalsete probleemide lahendamisele. Kahe tüdruku ideest sai nüüd kogu koolipere heategevuslik projekt. 

Kuigi keskendume haridusele, pole see ainus teema, mis meie südant puudutab. Silme ees poodide värvilised mänguasjariiulid tuli pisar silma hetkel, mil lugesime vanemveebel Petjärve kirjeldust kohalikust eluolust: “Mänguasjadega on samuti keeruline. Lapsed mängivad muuhulgas kokku seotud vanade kilekottidega, mis tuules lendlevad.” Otsustasime koguda ka mänguasju, unistades, et meile truuks olnud kaisukarust saab kellegi uus parim sõber. Meie suurim lootus on, et ka teised Viimsi koolid haaravad võimalusest ning sellest saab valla ühine projekt.

Ükski südamest tulnud heategu ei saa olla liiga väike või suunatud valesse kohta. Meie heategu ei jää seekord kodumaa piiridesse. Kanname südames austust ja solidaarsust rahuvalvajate vastu, kes kaugel kodust maailma turvalisuse eest seisavad. Sealhulgas kaitstes ka  Mali lapsi, nende kodusid ja koole, mida islamistid tahavad sulgeda. 

Uue aasta alguses stardib uus lennuk suuremate pakkidega. Loodame, et see jõuab peale meie ka kõikide teiste südametesse ja sellest saab tore traditsioon, mis kasvatab kooliperede ühtehoidmist ja mille valguses meie noored tõsiseltvõetavamalt ja heatahtlikena silma paistavad.