Juubeliaastal alustab Viimsi gümnaasiumis kuus uut õpetajat
Uus kooliaasta on alanud ning selle õppeaasta uued õpetajad on ametisse asunud. Saame neid üheskoos tundma õppida ja välja uurida, mis jäätis nad oleksid.
Autor: Madelen Monika Soiver
Fotod: Erakogu, Madelen Monika Soiver
Inglise keele õpetajana asub ametisse Merve Arikan Boralilar. See on tema esimene õpetamistöö Eestis. Varem elas ja töötas ta Istanbulis Türgis.
Merve on lõpetanud ülikooli inglise keele ja kirjanduse erialal ning tema puhul on oluline ka mainida, et ta on lõpetanud väga heade hinnete ja GPA-ga (keskmise hindega), oma teaduskonnas lausa teisel kohal. Peale ülikooli lõpetamist hakkas ta mõtlema, et äkki just õpetamine ongi tema tulevane amet. Kuigi algne plaan oli minna õpetama ülikooli, siis tänaseks on temast saanud gümnaasiumiõpetaja.
Ta reisis õpilastega Inglismaa uhketesse koolidesse, kus ta mõistis, kui väga ta naudib ja hindab õpilastega koos veedetud aega. Just tänu sellele kogemusele on ta õnnelik, et on valinud õpetajaameti.
Meie uus inglise keele õpetaja kolis Tallinnasse neli aastat tagasi ning alustas eesti keele õpingutega. Eesti keele õppimine võttis umbkaudu aega kaks aastat ja siis oli jällegi tema kord asuda õpetajaametisse. Viimsi gümnaasium oli tema esimene valik ja muuhulgas ka esimene töökogemus õpetajana Eestis. Tema eesmärk ja motivatsioon Viimsi gümnaasiumis on noorte elu puudutamine.
Tema sõnul on ta nagu küünal, kes proovib oma soojust jagada kõigi inimestega, kes on tema ümber. Peale õpetamise meeldib talle veel tantsida, reisida ja õppida uusi keeli. Merve arvab, et tema säravamad isikuomadused on tema energia ja oskus luua häid suhteid.
Jäätisevalikust oleks ta enda sõnul sidrunijäätis: see võib küll hapu olla, aga tegelikult on sidrunijäätis seest jäägitult värske.
“Olen särasilmne Veevalaja, kes otsib seiklusi südika maamärgiga, kel on julgust oma partnerile öelda, kui ta idioodina käitub. Nagu näha, siis tegelikult olen ma keskeale lähenev kahtlase huumorimeelega emakeeleõpetaja,” kirjeldab Joonas Krüger ennast.
Ta on valinud õpetajaameti, kuna ühel saatuslikul hetkel tundus, et õpetajaks olemine on just tema viis ühiskonda aidata. Emakeele on valinud selle mitmekesise valdkonna valikute poolest: kirjandus, meedia, ajalugu, filosoofia, graafiline disain. Kuna eesti keele õpetamine on eripalgeline, siis aitab see tal ka õpilaste maailma mitmekesisemaks muuta.
Enda sõnul meeldib talle olla pigem tagaplaanil ja anonüümne. Joonas Krüger sooviks kusagil vaikses nurgas teha enda asju ning ühel heal hetkel jagada oma kogemusi ja tarkusi teistele õpilastele ja saada üheks heaks õpetajaks.
Peale õpilastele tarkuste jagamise jääb tal veel ka aega üle matkamiseks ja looduses viibimiseks. Sellega seoses on Joonase enda sõnul kohutav harjumus internetist uusi telke, selja- ja magamiskotte vaadata ja vajadusel ka osta. “Nendega kulutan oma rahakotti augud,” naeris emakeeleõpetaja nende lausete peale. Oma tõele kindlaks jäädes ütleb ta, et maailma ilusaim asi pole mitte kirjandus, vaid muusika. Kindlasti ei saa õpetaja üle ega ümber ka videomängudest, mida mängides on ta oma elus veetnud väga palju aega, ning väärtfilmidest ja sarjadest.
Tal ei ole kindlat põhjust, miks just VGM-i tuli, vaid see lihtsalt juhtus nii. Ta küll ei usu saatusesse, aga talle meeldib mõelda, et isegi kui asjad lähevad halvasti, siis elul on hea komme ja tava need kuidagi salakombel paika loksutada.
Kui Joonas Krüger peaks valima, siis ta oleks lihtne kodune mahlajäätis. Võtaks vanaema tehtud kolmeliitrise õunamahla ja valaks selle nõukaaegsesse lilledega tassi (enne kraabiks mahlalt hallitusekihi pealt), paneks lusika sisse ja viskaks sügavkülma. “Voilà – väikese vaevaga jäätis olemas,” lisab ta jäätiseteo kohta. Talle meeldib üleüldiselt lihtsus ja tema enda sõnul on ta liiga laisk, et suurematest asjadest unistada. Seega vastav jäätis.
Liisbeth Kaarus on Viimsi gümnaasiumi vilistlane ja uus hispaania keele õpetaja.
Tema sõnul ei tulnud tema Viimsi gümnaasiumi, vaid Viimsi gümnaasium tuli temani. Kuna ta on ka varem siin koolis õppinud ja praktikal käinud, siis tundus, et just see kool on loogiline valik. Liisbethi arvates on tema kodukoolis mõnus ja hubane tunne, mille juurde on alati hea meel tagasi tulla.
Õpetajakaardi mängis talle kätte saatus. Oma elu jooksul on ta jõudnud elada kaks aastat Hispaania erinevates linnades ning õppida ülikoolis hispaania filoloogiat ja pedagoogikat. Kui talle tuli suvel postkasti pakkumine proovida kätt õpetajana, siis otsustas ta väljakutse vastu võtta.
Meie uus hispaania keele õpetaja arvab, et oleks tore, kui teda tuntakse tema põnevate tundide ja paari aasta pärast ka hea hispaania keel keele baasi andmise eest. Tema sõnul toob teda teiste seast esile tema lai silmaring ning optimism. Õpetajaameti kõrvalt meeldib talle reisida, veeta aega oma sõprade seltsis ning sporti teha.
Kui Liisbeth peaks valima, oleks ta vaniljejäätis šokolaaditükkidega. ”Olen justkui valge lõuend, kuhu on tekkimas mingisugused teadmised ja kogemused, nii-öelda tükid, kuid siiski on veel vaba ruumi arenemiseks ning uuteks väljakutseteks,” kommenteerib ta oma valikut.
Silver Fokin kirjeldab ennast kui ulme- ja fantaasiafänni, kellele meeldib tehnoloogia, ning kes peab ennast täieõiguslikuks nohikuks. Lisaks sellele on ta ka ajaloolane, kellele meeldivad haridus ja haridusega seonduvad teemad. Just oma huvi hariduse vastu on aidanud tal valida õpetaja ameti ja tänu sellele on ta seda teinud nüüd juba üle kuue aasta.
Õpetajaametini on Silver jõudnud katsetuste kaudu. Peale bakalaureusekraadi kätte saamist mõtles, et proovib oma kraadi ära kasutada klassi ees ning sellest ajast saati on ta olnud õpetamisega seotud. Kuna teda on huvitanud ajalugu kogu elu, siis on see just see aine, mida ta hea meelega õpetab ka teistele. “Kui olin 9-aastane, siis mäletan, kuidas käisin raamatukogus ja laenutasin ajalooteemalisi entsüklopeediaid ning sellest ajast saati on huvi aina kasvanud,” meenutab Viimsi gümnaasiumi uus ajaloo- ja UTA õpetaja.
Ta loodab, et õpilased VGM-is hakkavad teda tundma kui sõpra, kelle juurde saab tulla ükskõik kes rääkima ükskõik millest. Ta näeb ennast kui nooruslikku õpetajat ning tõdeb, et noortega rääkimine hoiab ka teda ennast noorena.
Õpetaja, rääkides oma hobidest, väidab, et enne lapsevanemaks saamist oli neid kindlasti rohkem, kuid mõned on veel säilinud. Talle meeldib väga lugeda ja mängida nii arvuti- kui ka lauamänge. Kõik, mis on seotud ulme, fantaasia ja kosmosega, on tema jaoks väga põnev.
Ta on tahtnud juba pikka aega kätt proovida gümnaasiumitundidega, kus saab rohkem oma aine spetsiifikasse minna. Viimaste aastate jooksul on haridusvaldkond toonud Viimsisse, kus ta on põhitööna tegutsemas Viimsi teaduskoolis õppe- ja infojuhina. “Tuli pakkumine, et kas ma ei ole huvitatud gümnaasiumis tundide andmisest, ning sellele ka vastasin,” räägib Silver Fokin oma tööle asumisest.
Kui ta peaks olema mingisugune jäätis, siis oleks tema just vaniljejäätis šokolaaditükkidega. Põhjenduseks oli toodud, et see on erilisem kui tavapärane vaniljejäätis ning selle toob esile seesugune mõnus lisand.
Bioloogiaõpetajana liitub Heli Illipe, kes on elanud üle 20 aasta Viimsis ja kellel on kolm tütart.
Õpetajatöö on talle alati meeldinud, ehkki tal ei olnud plaanis õpetajaks saada. Tallinna ülikoolis biokeemiat õppides pakuti talle ajutiselt õpetajatööd ning läks nii, et tänaseni on ta õpetajana töötanud. Tema algne plaan oli ainult proovida, sest ebaõnnestumise korral on alati võimalus midagi muud katsetada. Igast kogemusest on ju võimalus midagi ellu kaasa võtta. Tema sõnul teeb ta ainult seda, mis toidab tema uudishimu ja pingutab pidevalt edasi õppima. Õpetamine annab talle lootust, et kord on tema õpilased targemad, nutikamad ja tublimad kui tema põlvkond.
Heli Illipe naudib loodust ning selle jäädvustamist. Kuna ta on bioloogiaõpetaja, pole imestada, et ta veedab osa oma vabast ajast näpud mulda pistes ja oma okaspuukollektsiooni hooldades. Lisaks meeldib talle lugeda ulme- ja erialast kirjandust. Kuna ta reisib ja liigub kaunis palju, siis on ta õnnelik, et maailmas on veel alles palju kultuurilist mitmekesisust, mis on inimkonna rikkus. Tema sõnul peab hakkama seda rohkem väärtustama ja mõnikord ka kaitsma.
Inimesed, kes teda tunnevad, hindavad tema loomingulisust ja head huumorisoont. “Ma loodan, et nad tunnevad ka seda, kui väga ma neid hindan ja ma püüan ise ka hea kaaslane olla, olgu see siis metsas seenel käies, mõnel pikal reisil olles või lihtsalt saunas lõõgastudes.”
Tema sõnul oleks ta muidugi pistaatsiajäätis! Selle maitse on omapärane ja samas selline, millest isu täis ei saa.
“Elul on palju tahke. On head ja mitte nii head. Õppige, kogege ja nautige kõike seda, mida elu pakub, ja jagage seda inimestega, kes on teie jaoks olulised. Kõik algab sellest, kuidas ja mida me mõtleme. Head mõtted võimendavad headust ja ilu. Lihtne,” jagab Heli Illipe kogutud elutarkusi.
Sõbranna, tütar, õde, õpetaja ja üliõpilane – need on sõnad, mis kirjendaksid Gretel Abnerit ehk meie uut emakeeleõpetajat. Gretel armastab üldiselt väljakutseid ja on õpihimuline neiu, kes ei löö kunagi millelegi käega.
Emakeeleõpetaja sõnul on õpetajaks olemine on väga arendav. Kogu aeg peab olema kohal ning valmis muutusteks. Tema puhul on oluline, et töö juures on ka väljakutseid – kogu aeg peab olema tähelepanelik ja alati saab midagi paremini teha. Ta on valinud eesti keele ja kirjanduse, kuna naudib keelelist eneseväljendust, lisaks on just need kooliained teda alati paelunud.
Tema sõnul toob teda teiste seast esile just tema vanus. “Olen üsna noor ning mäletan oma gümnaasiumiaega väga hästi,” räägib Abner. Tema sõnul annab just see hiline kogemus talle võimaluse õpilastega paremini suhestuda.
Töö ning ülikooliõpingute kõrvalt hobideks aega napib, kuid kui kusagilt jääb ressursse järgi, naudib ta pikki jalutuskäike ja häid raamatuid. Kui eriti hästi läheb, leiab ta end ka trennist või laulutunnist.
Nagu ka Liisbeth Kaarus, uus hispaania keele õpetaja, on ka Gretel Abner just Viimsi gümnaasiumis üles kasvanud, õppinud ning arenenud. “Siin on väga kodune tunne. Kolleegid on imearmsad ning ühtehoidvad.”
Kohe kindlasti oleks Gretel firma Ben & Jerry’s Half Baked jäätis, kuna just see jäätis on tema guilty pleasure.