Ingrid Rõigase eestvedamisel viiakse gümnasistid Kuule

Mõni päev tagasi hakkasid levima kuulujutud, et varsti hakatakse valima õpilasi projekti, mis on ennekuulmatu ning vägagi ekstreemne.

Autor: Luisa Nuka
Foto: Hans Tammiste

     Nimelt olevat Ingrid Rõigas salamisi vihjanud õpilastele, et on sõlminud NASAga kokkuleppe, et saata mõned õpilased Kuu peale õppekäigule. Uurisime ka Ingrid Rõigase käest, kas jutt on õige ja kuidas see kõik välja hakkab nägema.
     Kuuldes küsimust, kas Kuu peale minek on tõsi, vastas Rõigas rõõmsameelselt: ,,Jah!” See ongi tõsi, Viimsi gümnaasiumi noortel on võimalik minna Kuule!
     Kuule minekust õpetaja Rõigasega veidi pikemalt rääkides selgub tõsiasi, et minna saavad vaid loetud õpilased, kuid kõik, kes soovivad, saavad tulla äraminekul lehvitama. ,,Jah, kahjuks ei ole tõesti võimalik tervet kooli Kuu peale saata. Varsti toimub konkurss, kus valime välja need viis õpilast, kelle saadame Kuule,” rääkis Ingrid. Kuu peale minemiseks peavad huvilised enne läbima palju katseid, et raketiga sõitmine neid ära ei tapaks ja nad ikka ilusti kohale jõuaks.
     Esimeses katses testitakse õpilaste vastupidavust raputamisele ning pöörlemisele. Lisaks on vaja treenida ilma hingamiseta olemist. Stardi ajal on see ülioluline. Söömiseks kasutatakse imemist ning ka see peab Kuule minejal selge olema. Täpsemad tingimused katsete läbimiseks saadab Ingrid ise, kui on aeg välja kuulutada konkurss ekspeditsioonile minejatele.
Ekspeditsioon Kuule kestab kokku umbes kaks nädalat. Esimesed 4 päeva kestab sõit, kohapeal ollakse 7 päeva ning tagasitulekuks kulub jällegi 4 päeva. Kuna Kuul ei ole võimalik väga täpselt aega määrata, siis võib reis nii pikeneda kui ka lüheneda. Kõik oleneb sellest, kui kaua läheb ekspeditsioonil ettenähtud tegevuste läbiviimiseks.
     Esimesel päeval, kui kohale jõutakse, harjutakse kõndimisega – Kuul on raskusjõud 6 korda väiksem kui Maal, seega kõndimine võib olla veider.
Kuu peal ootab õpilasi ees palju põnevaid tegevusi. Nad võtavad palju proove, mille toovad tagasi Maale ning jätkavad uurimist. Lisaks sellele tutvuvad üleüldiselt Kuuga. Muidugi on vaja ka üles leida kuulus valgeks tõmbunud Ameerika lipp ning asendada see Eesti lipuga.
     Peale suurepärase kogemuse saavad ekspeditsioonil osalejad endale muidugi ka ühe kolmekohalise lisahinde stuudiumisse. ,,Kõik, kes on vähegi huvitatud sellisest ekspeditsioonist, siis tasub end kindlasti kirja panna,” soovitab Rõigas.
     Ingrid ise on ekspeditsioonist väga vaimustunud, sest sellist võimalust ei ole just igal füüsikaõpetajal. Kõik õpilased teavad ilmselt, kui väga Ingrid väljaspool Maad toimuvat armastab. Igas füüsikatunnis, isegi kui teema pole sellega otseselt seotud, leiab ta võimaluse rääkida universumist ja planeetidest. ,,Mina olen igatahes valmis!” hõiskab Rõigas. Kes siis veel oleks rohkem valmis, kui meie kooli parim füüsikaõpetaja.