Emily Bruus: mina ja 3 kuud pooltoorest õpetajaametit

Ma usun, et suurem osa minu endistest õpetajatest nõustuksid, kui ma ütlen, et ma ei ole suurem asi klassi ees esineja. Seda teades kujutagem ette minu üllatust, kui seitse kuud peale lõpetamist seisin klassitäie õpilaste ees, tutvustades ennast nende valikaine õpetajana. Kogu seda eriskummalist teekonda on keeruline kirjeldada nõnda, et see oleks üheselt mõistetav. Isegi mina ei mõista vahepeal, et see oli päris.

Autor ja foto: Emily Bruus

Pärast oma esimest tundi kirjutasin oma luuleraamatusse sellised read:

kust leidsin küll selle julguse
seista seal
seista, kui terve elu on seistes põlved värisenud
seista seismata radadel
seista ihuüksinda võõraste ees
seista ja rääkida
kuigi rääkimist alles õpin.
kust leidsin küll selle julguse…kui kauaks seda jätkub

Hetkel tagasi vaadates pean tunnistama, et tegelikult ei jätkunud seda julgust kauaks. Tean ju isegi, et neljapäeval viimased tunnid, kui kõik teised on koju läinud ei ole lihtsavõitu. Tean isegi, et kõike muud on nii palju, et hoolimata huvist teema vastu, ei suuda iga nädal keskenduda. Kõik need ise teadmised viisid mu lõpuks mõtteni -miks üldse-?

Nüüd tagasi mõeldes teeks kõike teistmoodi, teeks iseennast teistmoodi, aga samas teeks kõike täpselt nii, nagu oli, et kui juhuslikult peaks kunagi veel selline võimalus tulema, siis oskaksin selle vastu võtta, teades, mida teha.
Eks tagasisideski oli kirjas, et rohkem ensekindlust, julgust ja oskust olla rangem, kuid need võimed vajavad veel aega, et neid omandaksin.

Ma oleks pidanud lihtsalt õpetama filmi ja videot selle sama kirega, millega ma ise seda õpin. Ja kui kirg ei sütita kirge, siis mis üldse sütitakski…?

Aga õpetada tahaks veel, sest isegi kui oli kogu aeg meeletult hirmus, oli lõpuks pisut ilus ka. Vaadates lõpuprojekte, mõtlesin, et hoolimata neljapäeva väsimusest ja kõige muu koormusest, võtsime me üheskoos selle hetke, et istuda maha ja tunda lõbu filmikunsti ning videograafia olemusest. Nüüd hiljem seda kirjutades tean, kui olulised need kokkusaamise hetked on.

Emily on Viimsi gümnaasiumi esimese lennu vilistlane ja 2019/2020 õppeaasta “Sissejuhatus videograafiasse” valikaine juhendaja.