Emakeele propaganda on sel aastal veidi teistsugusel kujul

Ees on taaskord emakeelepäev ja teadagi populariseeritakse uuesti ja jälle eesti keeles kõnelemise tähtsust ning selle hoidmist. Oleme lugenud sadu eesti keele teemat käsitlevaid artikleid, kus kirjutatakse üldjuhul ühte ja sama: „Me peame oma emakeelt hoidma”. Miks on eesti keele hääbumise oht ikka veel aktuaalne ja mida me teeme, et seda ära hoida?

Autor ja foto: Valeria Filippova

     Õige vastus on: mitte midagi. Päevast päeva kuulen koolis, tänaval, bussis, poes ja
teistes avalikes kohtades, kuidas inimeste keelekasutus on niivõrd nõrk, et kunagi õpitud käänded ja paronüümid tunduvad kui olematu salakeel fantaasiafilmist.
     Võiks ju mõelda, et mida see autor ikka teab, ise kogu enda elu kodus vene keelt rääkinud ja nõukogude temaatikat austanud. Olenemata sellest olen ma kõik enda kooliaastad iga nädal eesti keele tundides veetnud ja valmistunud suureks lõpueksamiks, mida ma, muideks, kirjutan eesti keeles kui enda emakeeles. Lõppude lõpuks on liiga suur hulk rahvuslust käsitlevaid teoseid aastate jooksul loetud, et käega lüüa ja öelda, et see mind ei puuduta. Kui minust oleneb terve keele tulevik, olen ma rohkem kui valmis selle päästmisele kaasa aitama.
     Kindlasti mõtled hetkel, et mida sina teha saad? Kui kõik 1,3 miljonit elanikku nii
mõtlevad, siis ega ei saagi, sest sel ei oleks mõtet. Küll aga on kuulus muusik Michael Jackson kord öelnud „Kui tahad muuta maailma (meie puhul Eestit) paremaks kohaks, vaata peeglisse ja vii see muutus ellu.” Kõik algab sinust ning kui sina otsustad, et nüüdsest panustad oma keele säilimisse, siis kuidas saab see plaan läbi kukkuda?
     Teadaolevalt ohustavad meie keelt teised suured maailmakeeled, mis üha enam eesti
kultuuri mõjutavad ja järk-järgult muudavad. Mõistagi on vajalik õppida keeli ja reisides oma silmaringi avardada, kuid emakeel peab olema nii selge, et isegi aastaid Eestist eemal elades tuled sa koju ja kirjutad kirjandi maksimumpunktidele. Selleks tuleb vähendada inglise keele kasutust iga päev inimestega vesteldes. Just estonglish võib saada saatuslikuks põhjuseks, miks eesti keel ühel päeval lõplikult ära kaob. Teismelised on eesti keelest nii võõrandunud, et vestluses tulevad ingliskeelsed terminid meelde kiiremini kui emakeelsed sõnad.
     Aitab artiklitest ja loosungitest „me peame oma emakeelt hoidma”. Võta vastu väljakutse ning iga kord, kui hakkad vestluse käigus ingliskeelseid termineid otsima, peatu ning võta hetk, et tuletada meelde selle sõna eestikeelne vaste ja kasuta hoopis seda. Esialgu võib see tunduda võõras ja ebamugav, mis on, olgem ausad, üsna irooniline, ent ajaga kaob see tunne ära ning Eestis on vähemalt üks inimene, kes noogutamise ja südamete panemise asemel ka päriselt midagi ette võtab ning võitleb enda emakeele eest. See on väärt rohkem kui tuhat südant mõne avaliku elu tegelase sotsiaalmeedia postituste all.