Nipid, kuidas kaugõppes efektiivselt õppida
Seoses koroonaviiruse leviku ennetamisega jätkub Viimsi gümnaasiumi õppetöö kodudes, mis võib esialgu tunduda võõras ja harjumatu, aga siin on mõned nipid, kuidas olenemata olukorrast koolitundidest maksimaalset kasu saada.
Autor ja foto: Alisa Stoten
Ärka varem kui 8:29
"Nüüd ei pea kooli minema – ma ärkan minut enne tundi!” on see, mida nii mõnigi võib arvata. Nüüd on ootamatult tulnud see aeg, kus võib õpikute ja sülearvutiga kaisus magada – kui ärkad, oledki koolis. Reaalsus on see, et elu ei tohiks selliseks muutuda. Ainuke aeg, mida saab mitte arvestada, on aeg kooli kõndimiseks või sõitmiseks, või võib seda kasuta millekski, mida varem ei jõudnud hommikuti teha, näiteks ajakirja lugemiseks. Nõnda oled enne esimest tundi piisavalt aktiivne olnud, et aju jaksaks õppida.
Jäta oma hommikurutiini enam-vähem samaks, nagu see enne kaugõpet oli
Soovitan ikkagi hommikuks varuda nii palju aega, kui enne kooli tavalisteks hommikusteks tegemisteks vaja oli. Ärka rahulikult üles, käi pesemas, tee oma näohooldusrutiini, söö valgu- ja energiarikkat toitu, miks mitte ka välja minna värsket õhku hingama ja koera või õe-vennaga jalutama.
Teavita perekonda oma uuest õppimiskorrast
Ära pane ust niisama lukku – see pole ennastjuhtiv! Seleta, et pereliikmed ei saa alati sinu tähelepanu saada. Nagu tavalisel koolipäeval ei saa noored telefonikõnele vastata, nii ka kaugõppel oleks tunni ajal tuppa astumine ja millegi palumine õppimist segavad tegevused. Äärmisel juhul võib näidata tunniplaani koos tunniaegadega. Perega saaksid suhelda söögivahetunni ajal, tunnis aga õpi.
Kui peres on rohkem kui üks kooliealine, siis tehke koolitükke erinevates tubades
Selleks et õppeefektiivsus oleks maksimaalne, siis võiksid ühe pere kooliealised lapsed õppida samal ajal, aga erinevates tubades. Kui vahetunnid on erinevatel aegadel, siis üritage üksteist mitte segada. Juhul kui nooremal lapsel ei ole teema tunni lõpuks selgeks saanud, siis võid talle peale tunde abiks olla.
Muuda tuba õppimist soosivaks keskkonnaks
Soovitan õppida mitte voodis, vaid laua taga, sest voodis istudes teed oma seljale karuteene. Korista laud ära, nii et sinna mahuks kõik, mis sul tunniks vaja on. Kindlasti leia ruumi sülearvuti, arvuti, õpiku, konspekti ja kirjutusvahendite jaoks. Samuti võid leida koha ka oma tassile, aga ole ettevaatlik, et jook sülearvutile või õppevahenditele ümber ei läheks. Ühtlasi jälgi, et need tassid sinna ei koguneks, mis kipub vahel juhtuma.
Käi vahetundides!
Kümne minutiga jõuab teha kohvi, kuulata lemmikmuusikapala, pereliikmega mõtteid vahetada ja kõige tähtsam – end liigutada! Ära kindlasti jää peale tundi arvuti taha istuma järgmist tundi oodates.
Anna aega endale, kaasõpilastele ja õpetajatele uue süsteemiga kohanemiseks
See on kogu koolipere jaoks uus süsteem. Ära pane pahaks, kui keegi on hädas ja ei mõista, kuidas see käib, vaid ole neile abiks – niiviisi julgevad abivajajad ka abi küsida. Ühtlasi on see hea, selleks et me ei pidurdaks õppeprotsessi, vaid saaksime hoogsalt edasi minna. Ole teisele toeks, sest just nii saab tunda, et oleme ühtehoidev ja üksteist austav koolipere.
Suhtle: meile on selleks loodud võimalikud kanalid
Kool on koht, kus on võimalus elada väga sotsiaalset elu, aga kui see ootamatult ära kaob, võib tunduda, et oleme jäänud omapäi. Õnneks on meile loodud virtuaalsed keskkonnad, kus saame koolipere liikmetega suhelda. Muidugi on suhtlemine virtuaalsel kujul kehvem kui füüsiline kontakt, aga see on praeguses eriolukorras igati parem kui suhte puudumine. Meil on olemas Discordi server, kus saab nii tunde läbi viia kui ka vahetunnis ja peale tunde teistega suhelda. Kui tekib aga ametlikum küsimus, siis võib selle esitada Stuudiumi kaudu, Discordi tekstikanalis #tugi või koolijuht Karmen Paulile Discordi häälekanalis nimega Arenduskeskus, kus ta on lubanud olla argipäeviti 8:30-16:00.