Mida tähendab olla kirjanik?
Mina arvan, et meis kõigis hingitseb natuke kirjanikku. Lõppude lõpuks ei pääse keegi oma mõtete eest ja parim viis mõista mõtteid, on need kirja panna. Kirjanikuks olemine tähendab jagada mõtteid teistega. Selleks, et mõista paremini kirjanikuks olemist, tegin intervjuu eesti kirjaniku Valdur Mikitaga, kelle raamatud räägivad enamasti eesti keelest ja kodumaa looduse võludest.
Autor: Valdur Mikita
Toimetaja: Stella-Maria Sillaste
Foto: Erakogu
Mis teile kirjaniku töö juures kõige rohkem meeldib?
Vabadus mõelda ja öelda seda, mida hing ihkab.
Mis takistab kirjaniku loovust?
Ma usun, et kui kirjanik saab oma tööle pühenduda, siis ei takista tema loovust miski. Loovus on küll tähtis, aga raamatu kirjutamisel on tegelikult olulisemad töökus, visadus ja pühendumine mõnele olulisele teemale, mida kirjanik hästi tunneb.
Kes on teie inspiratsioon?
Siin on ilmselt mõeldud küsimust kirjanduslike eeskujude kohta. Kui eesti kirjanikke nimetada, siis proosakirjanikest Friedrich Reinhold Kreutzwald, Uku Masing, Jaan Kross, Jaan Kaplinski ja Nikolai Baturin; luuletajatest Karl Ristikivi, Betti Alver ja Andres Ehin.
Miks teile meeldib eesti keeles kirjutada?
Eesti keel on üks vana, ilus, rikas ja salapärane soome-ugri keel.
Kust tulevad teie ideed?
Pikad jalutuskäigud looduses sünnitavad alati häid mõtteid. Eestlase jaoks ongi kõige parem ajurünnak, kui ta saab metsa veeres või lõkke ääres targa inimesega juttu puhuda.
Mida arvate tänapäeva eesti keele ja inglise keele segunemisest? Kuidas seda vältida?
Kui inimene valdab hästi nii eesti kui inglise keelt, siis pole keelte segunemise pärast tarvis muret tunda. Keel kipub riknema siis, kui emakeeles enam piisavalt hästi kõnelda või kirjutada ei osata.
Mis on erinevused kirjaniku töö ja ajakirjaniku töö vahel?
Seda ma täpselt öelda ei oska, kuna ma pole ajakirjanikuna töötanud. Aga oletan, et kõige suurem vahe on kirjutamise tempos. Ajakirjanik peab võrreldes kirjanikuga kirjutama väga kiiresti. Mulle ei meeldi kiiresti kirjutada, seepärast olengi kirjanik.